Sevgiyle doğan bir marka: Neckshack

05
Ocak
Yazan: Arkan, 05 Ocak, 2013, Yorumlar

Her markanın bir hikayesi vardır mutlaka; olmayanlarınki de uydurulur bir şekilde. Özellikle başarı yakalanmışsa, hikayeler ağızdan ağıza dolaşır, bire bin katılarak anlatılır… Burada size tüm pazarlama iletişimi faaliyetleri Market İletişim tarafından gerçekleştirilen Neckshack markasından ve markanın sahibi Aylin Güney’den bahsedeceğim. İnsan Kaynakları alanında başarılı bir iş kadını olan Aylin, hobisi olan örgüyü nasıl iş edindi ve bir marka yarattı? Keyifle okuyunuz!..

Türkiye’de herkesin annesinin ya da anneannesinin örgü ördüğü bir gerçek. O yüzden de “gerçek el örgüsü” konsepti bizler tarafından pek bir şey ifade etmez. Yurt dışı seyahatlerinde, özellikle Avrupalı’ların el örgüsü ürünlere gösterdiği ilgi Aylin’in dikkatini çekmiş.  El örgüsü ürünlerin doğru bir stratejiyle dünyanın çeşitli ülkelerinde başarıyla pazarlanabileceğini öngörmüş. Bir süre iş modeli üzerinde düşündükten sonra çalışmaya başlamış. Evet, Market İletişim’le tanışması da tam bu aşamada oldu Aylin Güney’in. İlk görüşmemizde bize işi anlattı; heyecanlandık. “Siparişler arttığında üretimi nasıl planlayacaksın?” diye sorduk; bize, Türkiye’nin dört bir yanındaki ev kadınlarını işin içine katmayı planladığından bahsetti; etkilendik.

Aylin üretim kalitesi ve sürekliliğiyle ilgili çalışmalarını ilerletirken, pazarlama iletişimi faaliyetlerini tamamen bize bıraktı! (İşte o an omuzlarımızdaki yükün ağırlığı kendini hissettirdi:)  Aylin, ürünlerin dikileceği iplikleri seçip en az beş kez yıkadı, hangisi çeker, hangisi esner, hangisi kendini bırakır tek tek belirledi; Türkiye’de istediği şişleri bulamayınca Amerika’dan getirtti! Modelleri belirledi, örgü yapacak ev kadınlarını buldu, testlerden geçirdi, aralarından en iyisini seçip diğerlerini eğitmesi için “baş örgücü” yaptı.  Biz de bu arada isim çalışmalarına başladık. Finale kalan üç ismi küçük bir “focus group” ile test ettik. Neckshack kazandı!  İlk aşamada hedef kitle Avrupalı, doğa sporlarına düşkün gençler olduğu için, kendi gönlümüzde yatan ismi değil (Tabii ki onu yazmayacağım burada:) gençlerin tercihi olan Neckshack ismini oybirliğiyle seçtik. Aylin sayıları 60′a varan ev kadınlarını eğitip ürün stoğu yaparken, bizde Neckshack’in logosu, ambalaj tasarımı, fotoğraf çekimi, broşürü, web sitesi, sosyal medya çalışmaları üzerinde çalıştık… Tabii burda iki satırda yazmak biraz haksızlık oluyor:) Her bir aşama için nasıl detaylı çalışıldığnı, ambalajın üzerindeki her bir görselin ya da yazının orda bulunma sebebini ürünü elinize alıp  yakından incelediğinizde göreceksiniz. Buradaki JPG’ler her ne kadar fikir verse de yeterli değil.

Hmm… tabi önce ürünü elinize almanız lazım; bunun için de www.neckshack.com adresine yollayalım hemen sizi:)

Yorum yaz